Dohában, a Qatar Masters Open 2015 torna negyedik fordulójában a két éllovas, a kínai Li Chao és a holland Anish Giri megosztozott a ponton. A norvég világbajnok Magnus Carlsen ismét minőségáldozattal nyert, a lengyel Jan-Krzysztof Duda időzavarban nem tudta kivédeni a királyát fenyegető támadást. Az amerikai Wesley So döntetlent ígérő végjátékban győzte le a nagyot hibázó örmény Vlagyimir Akopjant. Elszenvedte első vereségét az orosz exvilágbajnoknő Alekszandra Kosztenjuk, legyőzője, honfitársa, Makszim Matlakov is a félpontos előnnyel vezető ötös tagja, Giri, Li Chao, So és Carlsen is 3,5-3,5 pontot gyűjtött négy játszmájából, tizenkilencen 3 pontosok.

GZ3A8700

A katari viadal negyedik fordulójában is a norvég világbajnok Magnus Carlsen játszmája állt az érdeklődés középpontjában. A világelső a lengyelek 17 esztendős, nagy tehetségnek elkönyvelt Jan-Krzysztof Dudával szemben a szicíliai védelem Najdorf-változatát választotta. Carlsen az elmúlt évek során csak a sakkolimpián és a csapat Európa-bajnokságon játszott jóval alacsonyabb Élő-pontszámú ellenfelekkel, a vártnál gyengébb eredményt ért el. Dohában utolsó két partijában egészséges kockázatvállalása két győzelmét hozta, mindkét játszmájában minőségáldozat vezetett nyeréséhez. Duda a bonyodalmakban időzavarba került, ezt Carlsen remekül használta ki, a király elleni támadás bonyodalmaiban Duda nem talált védelmet. A világbajnok már az ötös élboly tagja.

GZ3A8734

A mesterhármassal kezdő kínai Li Chao és a holland Anish Giri a Grünfeld védelemben osztozott meg a ponton. Li Chao a jól elemzett változatokat a tőle megszokott módon elkerülte, eredetien kezelte a nyitást.

Az örmények háromszoros olimpiai bajnoka, Vlagyimir Akopjan meglepő hibát követett el a biztos remit ígérő különböző színű futós végjátékban, ennek az amerikai Wesley So örülhetett.

Az orosz exvilágbajnoknő Alekszandra Kosztenjuk a jól megjátszott spanyol megnyitású partiban fölösleges gyalogáldozatot hozott, honfitársa, Makszim Matlakov gond nélkül nyerte meg a partit.

GZ3A8713

Az orosz exvilágbajnok Vlagyimir Kramnyik „kötelező” győzelmet aratott, de játéka korántsem volt meggyőző. A 20 éves Daniel Naroditsky sokáig jól tartotta magát, majd elvétette az egyenlő esélyt adó folytatást.

A legnagyobb meglepetésként az orosz Jevgenyij Tomasevszkij vereségét könyvelhettük el. A taktikai adok-kapok közepette Saleh A. R. Salem is hibázott, elkerülte a lépésismétlést, Tomasevszkij tisztelőnyös lebonyolítást mulasztott el.

Az élcsoportban a 4. forduló eredményei:
Li Chao (kínai, 2750, 3) – Anish Giri (holland, 2784, 3) döntetlen
Jan-Krzysztof Duda (lengyel, 2663, 2,5) – Magnus Carlsen (norvég, 2834, 2,5) 0 – 1
Wesley So (amerikai, 2775, 2,5) – Vlagyimir Akopjan (örmény, 2648, 2,5) 1 – 0
Daniil Dubov (orosz, 2655, 2,5) – Sahriyar Mamedgyarov (azerbajdzsáni, 2748, 2,5) döntetlen
Surya Ganguly (indiai, 2648, 2,5) – Yu Yangyi (kínai, 2736, 2,5) döntetlen
Ni Hua (kínai, 2693, 2,5) – Szanan Szjugirov (orosz, 2646, 2,5) döntetlen
Dariusz Swiercz (lengyel, 2646, 2,5) – David W L Howell (angol, 2688, 2,5) döntetlen
Alekszandra Kosztenjuk (orosz, 2542, 2,5) – Makszim Matlakov (orosz, 2684, 2,5) 0 – 1
Vlagyimir Kramnyik (orosz, 2796, 2) – Daniel Naroditsky (amerikai, 2628, 2) 1 – 0
Kacper Piorun (lengyel, 2632, 2) – Szergej Karjakin (orosz, 2766, 2) 0 – 1
Jevgenyij Tomasevszkij (orosz, 2744, 2) – Saleh A. R. Salem (Egyesült Emírségekbeli, 2622, 2) 0 – 1
Nils Grandelius (svéd, 2632, 2) – Pentala Harikrishna (indiai, 2743, 2) döntetlen
Dmitrij Jakovenko (orosz, 2737, 2) – Alexander Ipatov (török, 2619, 2) döntetlen
Radoslaw Wojtaszek (lengyel, 2723, 2) – Daniele Vocaturo (olasz, 2597, 2) 1 – 0
Hicham Hamdouchi (francia, 2597, 2) – Anton Korobov (ukrán, 2713, 2) 0 – 1
Vaszilij Ivancsuk (ukrán, 2710, 2) – Matthias Bluebaum (német, 2590, 2) döntetlen
Zhang Zhong (szingapúri, 2619, 2) – Ruszlan Ponomarjov (ukrán, 2710, 2) döntetlen
Hou Ji-fan (kínai, 2683, 2) – Baris Esen (török, 2562, 2) 1 – 0